آبیاری زیر سطحی چیست

آبیاری زیر سطحی

سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی چیست

آبیاری زیر سطحی چیست آبیاری قطره ای زیر سطحی تکنیکی از آبیاری قطره‌ای است که محل خروج آب زیر سطح خاک قرار دارد. این روش با به حداقل رسانیدن تبخیر آب، از کارآیی بیشتری نسبت به آبیاری سطحی برخوردار است. عمق مورد نظر برای جاگذاری اجزاء در این روش به نوع محصول، جنس خاک و نوع برداشت محصول بستگی دارد. این روش آبیاری پرهزینه بوده و طراحی و نگهداری آن نیز نیاز به تخصص دارد

مزایا و معایب سیستم آبیاری زیر سطحی

ردیفمزایامعایب
1توزیع یکنواخت آب به محصولاتریسک گرفتگی نازل‌ها
2کاهش تبخیر آبتجمع نمک در اطراف ریشه و مناطق مرطوب بهنگام استفاده از آب شور برای آبیاری
3افزایش توان تنظیم مقدار آب و جلوگیری از هدر رفت آب ناشی از ایجاد روان آب و یا تبخیرانسداد و معیوب شدن نازل‌ها توسط ریشه
4حفظ بهینه رطوبت خاک در اطراف ریشه با آبیاری مکررریسک گرفتگی نازل ها توسط باکتری‌ها و جلبک‌ها
5عملکرد عالی در مناطق بادخیز و خشکریسک انسداد نازل توسط مواد عالی و ذرات معلق موجود در آب
6کاهش تماس آب فاضلاب تصفیه شده با محصولات زراعی و کارگرانریسک جویده شدن نوارها توسط جوندگان
7آسیب‌دیدگی لوله ها توسط ماشین آلات سنگین
آبیاری زیر سطحی چیست؟

آبیاری قطره‌ای زیرسطحی یک سیستم آبیاری بسیار کارآمد است که از لوله یا نوار‌های قطره ای مدفون شده در خاک تشکیل شده است و وظیفه تامین آب مورد نیاز ریشه را به عهده دارد. از آنجایی که آبیاری زیر سطح زمین کشاورزی رخ می‌دهد (برخلاف آبیاری قطره‌ای روسطحی و آبیاری سنتی)، مواردی از قبیل پوسته پوسته شدن سطح خاک، آبگیری اشباع، تبخیر، ایجاد روان آب در سطح خاک (فرسایش خاک) و… تقریبا از بین می‌رود. سیستم آبیاری قطره‌ای زیر سطحی دارای کارکرد راحتی است،.

اصول پایه‌ای طراحی آبیاری قطره ای زیرسطحی

آبیاری زیر سطحی چیست سیستم آبیاری قطره‌ای زیرسطحی دارای طراحی مشابه آبیاری قطره‌ای روسطحی است. یک طرح عمومی آبیاری زیرسطحی شامل: یک حوضچه تصفیه، واحد پمپاژ، شیر تنظیم کننده فشار، شیرهای جلوگیری از برگشت جریان، واحد تزریق کود، فیلتراسیون، شیرهای شستشو، لوله‌های PVC و نوارهای انتقال آب به ریشه است. در این روش لوله و نوارکشی بسته به محصول و نوع خاک (جاذبه مویرگی) از 10 تا 60 سانتیمتر زیر سطح زمین دفن می‌شود. درصورت عدم تنظیم صحیح جریان آب، احتمال گرفتگی بیشتر خواهد شد و بنابراین تصفیه آب در این روش ضروری است.

48414383650217563569main

طراحی یک سیستم آبیاری زیر سطحی

آبیاری زیر سطحی عموما یک فناوری پیشرفته است که از آن برای استفاده در مقیاس متوسط و بزرگ به طور خودکار استفاده می‌شود. با این وجود، جالب است بدانیم از قدیم در مناطق حاشیه کویری ایران از روشی به نام آبیاری کوزه‌ای استفاده می‌شده است که در واقع نوع سنتی روش آبیاری زیرسطحی به‌شمار می‌رود.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.